ŞİMDİ OKUNAN
Bilgisayarımıza virüs girdiğini nasıl anlarız?
0

Bilgisayarımıza virüs girdiğini nasıl anlarız?

☺ AHMET AYDIN12 Ekim 2015

Bilgisayarımıza virüs girdiğini nasıl anlarız?

Gün geçtikçe artan bilgisayar kullanıcılarının iyi bildiği bir sıkıntı olan virüs problemi ile birçoğumuz karşı karşıya kalıyoruz. İster istemez bunlar bilgisayarımıza bir şey indirdiğimizde, herhangi bir şekilde cd’den ya da flash bellek’ten yükleme yaptığımızda ya da en basitinden bir internet sayfasına girdiğimizde bile virüs adı verilen sistemi karıştıran ve çökerten yapılar bilgisayarımıza bulaşıyor.

Bunu anlamanın birkaç yöntemi var, bunu soru sorarak açığa çıkarmaya çalışacağız.

1-) Bilgisayarınız olağandan daha yavaş mı çalışıyor?

Öncelikle bilgisayarınızın yavaş çalıştığını düşünüyor ve bu soruya evet diyorsanız şunu belirtmeliyim ki en sık görülen virüs belirtilerinden biri bilgisayarın normal hızından yavaş olarak çalışmasıdır. Ancak düşük performansın tek nedeni virüs olmaya da bilir. Bunun için öncelikle bilgisayarınızın birleştirilmesi gereken sabit diski ve daha fazla RAM’a ihtiyaç duyan casus yazılım ve programlar olabilir. Öncelikle onları temizlemenizde fayda var.

2-) Beklenmedik iletilerle karşılaşıyor musunuz?

İkinci olarak bilgisayarınızda beklenmedik iletiler alıyorsanız bilmenizde fayda var virüsler bilgisayarınızın işletim sisteminin bozulmasına neden olur ve değişik iletiler alabilirsiniz. Ya da bazı programlar beklenmedik şekilde açılıp kapanabilir. Hatta Windows aniden kapanabilir bu da virüs belirtisindendir.

3-) Bilgisayarınızın işlemcisi ve Modeminiz gereğinden fazla mı çalışıyor?

Üçüncü belirti bu şekilde bilgisayarınızda siz herhangi bir program kullanmazken ve internette her hangi bir işlem yapmazken eğer modeminizde işlem ışığı yanmaya devam ediyor ya da bilgisayarınızın işlem ışığı yanıp duruyorsa bu sizden habersiz bazı işlemlerin olduğunu gösterir ki bu virüslerin çalışma şeklidir. Gizliden gizliye çoğalarak bilgisayarınızı ele geçirmeye çalışır.

  1. Dosyalarda, programlar ve sitelerde virüs olduğu nasıl anlaşılır?

Açıkçası standart seviyede bir bilgisayar kullanıcısının bunu anlaması kolay değil.  Yalnız basit birkaç öneri sunabiliriz.

1-) Virüslü dosya nasıl anlaşılır?

Malumunuz üzere sistemdeki her dosyanın öyle ya da böyle bir uzantısı vardır. Şimdi sizlere virüs olma ihtimali taşıyan dosya uzantılarını vereceğiz. Öncelikle belirtmek istediğimiz var olan dosyanın uzun isminin son üç harfine biz uzantı adını veriyoruz. Bunlar bazen com, exe, mpg, jpeg gibi adlar alabiliyor. Bunların içinde bazıları dosyanın kendi başına çalıştığını bazıları ise çalışmak için başka programlara ihtiyaç olduğunu gösterir. Kendi başına çalışabilen exe, com, vbs, js, scr, msi ve bat genellikle virüslü olan dosyaların uzantılarında bulunan isimlerdir. Bunlara dikkat etmelisiniz.

2-) Programlarda nasıl anlaşılır?

Öncelikle programınızı orijinal satın alın ya da güvenilir olan sitelerden indirin. Bu programları yüklemeden yani setup seçeneğini seçmeden önce dosyaları aç seçeneğini açıp dosyaları teker teker inceleyin. İçinde tehlikeli uzantılara sahip olanlar var mı bakın. Yoksa yükleyebilirsiniz.

Yine de virüsten korunmanın e ideal yolu bir virüs programı edinmektir. Ve virüslü olduğunu düşündüğünüz bilgisayarınıza önce format atın sonra virüs programı yükleyin. Bu şekilde daha sağlıklı olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak